פתיחת עסק חדש -האם זה הזמן המתאים?

עקב המצב שנוצר בעקבות מגפת הקורונה,רבים הוצאו לחל”ת או פוטרו.הכמות העצומה של המובטלים וחסרי העבודה במשק  יוצרת מצב שלא כולם לאחר משבר הקורונה יחזרו ליכולת השתכרות שהייתה להם לפני כן ,אם בכלל. 

חלק מאנשים אלו צריכים למצוא לעצמם מקורות פרנסה חלופיים על מנת להמשיך לשרוד בערך באותה רמת חיים שהיו רגילים לה לפני המשבר.

האלטרנטיבה היא ליצור לעצמנו עסק משלנו שיוכל חייצר מקור פרנסה והשתכרות וכמובן שחלקנו רוצים לשפר את שכרנו לטוב יותר ממה שהיה לפני המשבר. 

כאן יש דילמה … האם לפתוח עסק חדש ? או לקנות עסק שמישהו אחר טרח והשקיע בו וצבר חוג לקוחות ,נסיון,מוניטין ווריווחיות או פונטציאל רווח.תהליך פתיחת עסק הוא תהליך מורכב בפני עצמו, ודורש היערכות מתאימה בהרבה חזיתות. גם בימים רגילים מדובר בתהליך שדורש התרוצצות בין רשויות, בניה ושיפוץ ותהליכי גיוס עובדים, שלא בטוח שכלל ישימים בימי הקורונה.

פתיחת תיק במס הכנסה ומע”מ

בימים רגילים היינו צריכים לגשת למשרדי מע”מ על מנת לפתוח תיק עוסק מורשה או עוסק פטור. ניתן למלא טופס אונליין עם כל  הפרטים, אך חובה להגיש את הטופס בליווי פרטים מזהים למשרדי מע”מ בצורה ידנית. לא ניתן לפתוח תיק מע”מ בצורה מקוונת.

בימי הקורונה יש קושי רב להגיע פיזית למקומות מסוימים.  הקושי נובע מכמה סיבות כמו ניידות מוגבלת, סגר לעיתים וגם החשש מלשהות במקומות המוניים. בנוסף משרדי הממשלה הגבילו משמעותית את קבלת הקהל שלהם. כלומר פתיחת תיק במע”מ הופכת להיות משימה מורכבת מאוד!

שיפוץ חוץ ופנים של העסק החדש

בימים רגילים היינו יושבים עם אדריכלית או מעצבת פנים, ומבינים איך ייראה העסק שלנו. לאחר מכן היינו עושים סקר שוב אצל כמה קבלני שיפוצים, ובוחרים לנו קבלן שיבצע את עבודת השיפוץ והבניה. היינו מגיעים אחת ליום על מנת לפקח שהבניה מתקדמת לפי לוח הזמנים, ולבסוף היינו משיקים את העסק באירוע פתיחה.

בימי הקורונה בניה ושיפוץ הופכת להיות משימה מורכבת. אמנם ניתן בתקופה זאת לשבת עם אדריכל או מעצב באמצעות פגישה בזום, ולתכנן ביחד את העסק החדש. אך מבחינת השיפוץ זוהי כבר בעיה מסוג אחר. הקבלנים לא עובדים בצורה רציפה בתקופה הזו, בתלוי בתנאי סגר. בנוסף יש לקבלן בעיות קשות של כוח אדם, כיון שהעובדים לעתים חולים או בבידוד, והפועלים הזרים גם הם חווים קושי רב להיכנס לארץ בימים אלה.

גיוס עובדים חדשים לעסק 

בימים רגילים היינו מפרסמים מודעת דרושים באתרים וברשתות החברתיות, ומקבלים קורות חיים. לאחר מכן היינו מבצעים סינון של העובדים, ומתחילים לזמן עובדים לראיון עבודה. לאחר שהיינו מוצאים עובדים מתאימים, היינו חותמים עימם על חוזה עבודה ותאריך התחלה.

בימי הקורונה אמנם ניתן לפרסם מודעת דרושים באותה דרך, אבל קיום ראיונות עבודה פרונטליים הוא בעייתי מאוד. יש לשמור על ריחוק חברתי, וקשה לאנשים להגיע ממקום למקום. לכן בתקופה הזו כנראה יתקיים הראיון בזום או בשיחת וידאו, על מנת שנוכל לראות ולשמוע את המועמד. כמו כן חוזה עבודה ייחתם באימייל. 

כפי שקראתם ישנם לא מעט אילוצים כרגע בפתיחת עסק חדש. בנוסף הרצת העסק עצמו לוקחת זמן, וקשה לצבור קהל חדש בזמני מגפה, כיון שלא בטוח שלקוחות יש חשק או אפשרות להכיר מוצרים וספקים  חדשים.

אם כך התשובה היא לא חד משמעית. אם העסק שלכם הוא עסק וירטואלי, חנות אינטרנטית שעיקר המכירה בה היא מרחוק אזי זה אפשרי 

אם אתם מתכוונים להשיק עסק פיזי, שהלקוח צריך להיות נוכח בחנות בשביל לרכוש את המוצרים שלכם, כנראה שזה זמן פחות טוב להשיק, מצד שני זה יכול להיות זמן מעולה להתחיל ולתכנן את העסק. ליום שאחריי המגפה. 

המלצה שלנו בניו הורייזן היא לעשות את השיקולים  הבאים:

לעשות תכנית עסקית שבה נגדיר בדיוק מה אנחנו רוצים מהעסק שלנו.מה קהל היעד שלנו באם זה חנות שהמיקום שלה הנו משמעותי או משרד שאינו עובד בצורה פרונטלית עם לקוחות. 

ביצוע של תכנית עסקית היא תנאי הכרחי לשיקוף המציאות .

נוכל לראות בה את הנקודות הבאות: 

אלו נקודות חוזקה יש לנו או אנחנו שואפים להגיע. 

אלו נקודת חולשה יש לנו. בדר”כ שפותחים עסק חדש יש בעיות של תקציב ,חוסר ידע בתמחור נכון  ותזרים מזומנים שאינו קיים כל כך בהתחלה. וגורם הכי משמעותי הנו חוסר ודאות מובהק לגבי העתיד.

אלו כוחות פועלים בשוק,לא נשכח שכל אחד מהם ביום הפתיחה הופך להיות מתחרה שלנו עם יתרונות של ניסיון ומוניטין קיימים מה שמעמיד אותנו בנקודת חולשה לעומתם. 

אנו חייבים מאוד להתאמץ על מנת לגשר על פער קיים זה. 

לדעתנו עקב שיקולים כדאי לקנות עסק מוכן שכבר משופשף וצבר קהל לקוחות מוניטין שכ”ד מיקום ואף פוטנציאל רווח או רווח ממשי קיים.

 תוכלו להעזר בשרותנו להתאמה וחיבור של יכולתכם הכספית ומיצוי היכולות האישית שלכם ביחס לעסק שאתם רוצים. 

צרו עמנו קשר לניו הורייזן -מתווך עסקים 

ואנו ננסה לעזור לכם במיטב יכולתנו למצוא את היעד הבא שלכם בחיים.

כי בסופו של דבר החיים הם עסק אחד גדול.