משבר הקורונה

השלכותיו הכלכליות של משבר הקורונה תפסו רבים מבעלי העסקים הקטנים והבינוניים -המהווים מעל 90% מהעסקים בישראל – לא מוכנים וערוכים ■ כמה טיפים וכלים שבאמצעותם בעלי עסקים יכולים להתגבר על התקופה הקשה.

מעבר לנזקים הבריאותיים, משבר הקורונה העולמי מנחית מכות קשות על חברות ועסקים רבים. ציבור העצמאים, כמו גם העסקים הקטנים והבינוניים בישראל, מהווים מעל 90% מהעסקים בישראל וחשופים לפגיעה משמעותית ביותר. מאמר זה נועד להקל במקצת על ציבור חשוב זה המניע את גלגלי הכלכלה בארץ ולתת טיפים שעשויים לסייע לעסקים להחזיק את הראש מעל המים, עד יעבור זעם. 

 

גם אם קשה לראות זאת כעת, צריך תמיד לזכור שמחזור החיים של עסקים כולל עליות ומורדות, וכי לאחר מעבר תקופת המשבר תגיע גם תקופת צמיחה ופריחה, אבל עד אז, אנו מציעים לעסקים לשקול לבחון את אפשרות היישום של הצעדים הבאים.

עצרו לנשום ולבצע ניתוח מעמיק של מצבו של העסק לפי הנתונים האובייקטיביים שעומדים בפניכם. בחנו את ההוצאות הצפויות ונתחו את ההכנסות הצפויות לכם לאור המשבר והשלכותיו. חשוב לנתח גם את תזרים המזומנים הצפוי (המועד שבו צפויים להיכנס ולצאת כספים מחשבון הבנק) ולא רק את התוצאות החשבונאיות (סגירת עסקאות), כדי לאתר את מוקדי האתגר העיקריים.יש לשקול הקטנת מקדמות שוטפות למס הכנסה ולביטוח לאומי. תשלומי מקדמות יוצרים אתגרי נזילות גם בשגרה לעסקים רבים. בזמני משבר, ודאי כאשר מדובר במשבר עם פוטנציאל ליצירת קשיים תזרימיים משמעותיים, מקדמות כאלו יכולות להיות הרסניות. בהתאם, אנו ממליצים לבחון את האפשרות להקטין את תשלומי המקדמות למס הכנסה ולביטוח לאומי, כדי לשמור על כמה שיותר מזומנים בתוך העסק, וכדי להתאים את גובה המקדמות לתוצאות העסקיות הצפויות החדשות.בעסקים הצפויים להיפגע באופן ישיר מהמשבר, כגון עסקים בתחום התיירות, יש לשקול את הוצאת העובדים לחל”ת (חופשה ללא תשלום) עד יעבור זעם. כמובן שזהו צעד כואב לעסק ולעובדים, אבל לעיתים זה מה שיעשה את ההבדל בין המשך קיום העסק לבין קריסתו. גלולת החל”ת הומתקה קצת על ידי המדינה, כאשר לפי הוראת שעה שפורסמה עובדים בחל”ת יוכלו לקבל דמי אבטלה בשיעור של עד 70% משכרם (בכפוף לתקרה של עד 10,000 ש”ח), אף לפני שניצלו את כל ימי החופשה שלהם, וזאת בכפוף לתנאים שנקבעו, (בהם שהחל”ת היא לתקופה של 30 יום לפחות).צלו הקלות נקודתיות המוצעות על ידי גופים ממשלתיים ורשויות מקומיות: עד כה חלק מהרשויות המקומיות (עיריות תל אביב ובאר שבע, לדוגמה) החליטו להקל על בעלי העסקים בדרך של מתן הקלות בתשלום הארנונה (מדובר בשלב זה בעיקר באפשרות לדחות תשלומים). ככל שהרשות שבה אתם פועלים מאפשרת זאת, וככל שאתם סובלים מלחץ תזרימי, שקלו לדחות את תשלום הארנונה על מנת להגדיל את כמות המזומנים שבעסקכם. ניתן להעריך שבימים הקרובים יתפרסמו הקלות נוספים על ידי גופים ממשלתיים ורשויות מקומיות נוספות.

נסו לצמצם ו/או לדחות הוצאות פרטיות: במקרים מסוימים ניתן לדחות גם פירעון התחייבויות נוספות שחלקן פרטיות במהותן. שלושה חודשים לפירעון משכנתאות, אשר מהוות הוצאה משמעותית ומרכזית של משק הבית שמנהל העצמאי.

מאידך אין ספק שמצב שהקורונה יצרה  הנה ארוע  מתגלגל .

לענפים מסויימים היא מצויינת ולענפים אחרים היא מכת מוות. 

נוצרו בשוק הזדמניות עסקיות מיוחדות שמעולם לא היו לפני כן.

נסו לצמצם ו/או לדחות הוצאות פרטיות: במקרים מסוימים ניתן לדחות גם פירעון התחייבויות נוספות שחלקן פרטיות במהותן. שלושה חודשים לפירעון משכנתאות, אשר מהוות הוצאה משמעותית ומרכזית של משק הבית שמנהל העצמאי.

צריך לזכור שהנגיף כאן. ואנחנו צריכים ללמוד לחיות אתו .

 

לסיום, מומלץ לעשות שימוש בכלים אלו רק לאחר קבלת ייעוץ ספציפי מרואה החשבון או מומחה המס שלכם. אין להסתמך על האמור במאמר זה מבלי שהתקבל ייעוץ ספציפי ואין לראות באמור בו כייעוץ משפטי.

לנוחוייתכם  קישור לאתרים שימושיים.

קישור למשרד הבריאות 

קרן סיוע  יעודית ממשלתית לעסקים שנקלעו למשבר בעקבות הקורונה.

התו הסגול לעסקים

הנחיות רישוי עסקים לתקופת המשבר.

 

 

 

 

 

.